Oprócz poniższego warto również zobaczyć: Baza linków i stron katolickich
Dobra Nowina nie jedno może mieć oblicze…
Aplikacje mobilne i zasoby internetowe pomocne w praktykach religijnych i w wierze.
Nasza codzienność coraz mocniej wymusza na każdym z nas konieczność bycia online i w swoisty sposób wiąże z „rzeczywistością” Internetu. Przestało nas to dziwić. Tak już jest. Teraz nawet sobie nie wyobrażamy, że mogłoby być inaczej. Jak wszystko w doczesności i pośród świata rzeczy materialnych ma to swoje dobre i złe strony. Możemy od tego uciec na chwilę, jednak życie w sposób trwały bez dostępu do internetu wiązałoby się z jakimś radykalnym wykluczeniem, które – na naszym poziomie cywilizacyjnym – jest coraz mniej do pomyślenia.
Chciałbym tu przedstawić korzystne i dobre strony faktu posiadania przez nas smartfonów i wykorzystania ich jako pomocy duchowej w naszych praktykach religijnych. Kiedyś tę rolę spełniały książeczki do modlitwy, otrzymywane przy okazji Pierwszej Komunii świętej, które – co oczywiste – z czasem dla nie jednego chrześcijanina – katolika stają się przedmiotem wiążącym się raczej z pamiątką Pierwszej Komunii niż przedmiotem, który służy pomocą w naszym życiu wiarą. Rzadko kiedy zdarza się, że ktoś później kupuje taką książeczkę do nabożeństw, będąc w wieku dorosłym i jako dostosowaną dla dorosłych.
Pojawia się więc duchowa nisza, która niejako domaga się „zagospodarowania” czy też wynika to z potrzeby, aby gdzieś znaleźć pomoc w przygotowaniu do sakramentów św. (zwłaszcza spowiedzi), oraz aby znaleźć bazę modlitw i innych nabożeństw koniecznych w różnych okolicznościach naszego katolickiego życia wiarą.
Niniejszym chcę zaprezentować wybrane, najbardziej optymalne i najbardziej pożyteczne – moim subiektywnym zdaniem – aplikacje (przeznaczone na smartfony a androidem – co do innych systemów nie mam wielkiej wiedzy, choć na pewno są, w niejednym przypadku, adekwatne apki na systemy Apple’a), które z dużym pożytkiem można wykorzystać w prywatnych praktykach pobożnościowych.
Na samym dole tej strony polecam bazę linków do różnych stron internetowych, z którymi warto się zapoznać. Jest to oczywiście, jak wszystko co proponuję, sprawa zupełnie dowolna, do indywidualnego rozpatrzenia.
Ze względów edukacyjnych gorąco polecam stronę PODSTAWY NAUKI KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH. Znajdziemy tam większość zagadnień teologicznych i pytań, jakie czasem się pojawiają w odniesieniu do naszej wiary.
Informacja praktyczna: aby daną aplikację zainstalować z poziomu swojej przeglądarki internetowej, trzeba zalogować się do Google’a, przy pomocy adresu g-maila, który podaliśmy w konfiguracji naszego smartfona. Oczywiście można próbować wyszukać daną aplikację uruchamiając z poziomu telefonu „Sklep Play” i wpisując jej nazwę.
Aplikacje na smartfon
Modlitewnik
Pierwsza aplikacja, którą polecam, mogąca niemal całkowicie zastąpić modlitewnik, a pod pewnymi względami i zasobami przewyższająca możliwości klasycznego modlitewnika, to “Modlitewnik“.
Aplikacja zawiera zbiór ponad 1000 modlitw katolickich w tym modlitwy codzienne, dla dzieci, z katechizmu, litanie, nowenny, różaniec, koronki, godzinki, Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa, psalmy, egzorcyzmy, i inne.
Modlitwy są aktualizowane przez Internet. Pobierane są tylko nowe (brakujące) modlitwy.
Aplikacja umożliwia również dodawanie własnych intencji i modlitwę w intencjach innych.
Po zainstalowaniu i pobraniu bazy modlitw, działa niezależnie od dostępu do internetu. Odtąd swój modlitewnik masz zawsze przy sobie wraz ze swoim smartfonem!
Rachunek sumienia
Rachunek Sumienia to aplikacja wspierająca wiernych w przygotowaniu się do Sakramentu pokuty. Właściwie i szczerze wykonany rachunek sumienia jest jednym z warunków dobrej spowiedzi, prowadzi do refleksji nad postępowaniem i nad obecnością Boga w codziennym życiu.
Aplikacja zawiera rachunek sumienia dla dzieci, młodzieży, dorosłych, a także, dla żyjących w duchowości zmartwychwstańczej, konsekrowanych, księży, oraz dla młodych małżeństw, prawników, biznesmenów, pracujących z chorymi. Zawiera również opis obrzędu spowiedzi oraz modlitwy jej towarzyszące, nauki Katechizmu Kościoła Katolickiego mówiące o Sakramencie pokuty, a także zbiór innych podstawowych modlitw katolickich. Wymienione elementy stanowią podpowiedzi i pomoc w dążeniu do pojednania z Bogiem, w drodze do Zbawienia.
Pismo Święte
Pismo święte z tekstem Biblii Tysiąclecia. Umożliwia ona czytanie Pisma Świętego w dowolny sposób – ciągły lub wybranymi fragmentami, w czym dodatkowo pomaga opcja dodawania do ulubionych czy zaznaczania wersów markerem. Aplikacja pozwala na przejście do czytań z liturgii Kościoła Katolickiego na każdy dzień, z bezpośrednim dostępem do dnia bieżącego. Zawiera ponadto, systematycznie poszerzaną, listę popularnych modlitw. Co ważne, powyższe funkcjonalności nie wymagają połączenia z internetem i nie zawiera reklam.
Aplikacja daje również możliwość modlitwy brewiarzem(online) oraz dostępu do informacji o Świętym z dnia oraz komentarza do czytań z dnia(online).
Tekst Biblii Tysiąclecia (IV i V wydanie) wykorzystany za zgodą wydawnictwa PALLOTTINUM.
Pismo Święte z komentarzem
Aplikacja Pismo Święte z najnowszym przekładem Pisma Świętego z komentarzem opracowanym przez Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Towarzystwa Świętego Pawła.
Dostęp do pełnego tekstu Pisma Świętego uzyskuje się poprzez założenie konta i zalogowanie do aplikacji. Dostęp do komentarzy uzyskuje się po wprowadzeniu kodu. Kod dostępny jest w wybranych publikacjach Edycji Świętego Pawła i na stronie www.kupkod.pismoswiete.pl – jest to więc dodatkowa opcja płatna, ale z pewnością warta swojej ceny. Powyższe funkcjonalności, poza Liturgią słowa, na dziś nie wymagają dostępu do Internetu, ale jest on konieczny gdy chcemy korzystać z kilku urządzeń i zapisywać swoje notatki na serwerze.
Modlitwa w drodze
Modlitwa w drodze to codzienne, oparte na Ewangelii, kilkunastominutowe rozważania modlitewne, w formie dźwiękowej i tekstowej. Dzięki niej odkryjesz, jak Słowo Boże, jak Biblia, jest aktualna dla Twojego życia. Oprócz modlitwy codziennej proponujemy także różaniec, rachunek sumienia i inne wartościowe treści.
Każde codzienne rozważanie składa się z fragmentu Pisma Świętego i kilku myśli komentarza, a także z odpowiednio dobranej muzyki, która przeplata modlitwę. Muzyka ma Ci pomóc, byś podczas jej słuchania, mógł odnosić Słowo do swojego życia.
Gdzie się modlić? Wszędzie! W drodze do szkoły, na studia, do pracy. Stojąc w korkach, jadąc tramwajem czy idąc pieszo – każde miejsce jest dobre, by odnaleźć Boga. Modlitwa w drodze to doskonały sposób na regularną modlitwę, dzięki której poznasz Boga, a w ten sposób i siebie samego.
Cechy:
– codzienna modlitwa na telefon!
– modlitwa w formie dźwiękowej i tekstowej
– twoja indywidualna baza ulubionych medytacji
– łatwy w obsłudze kalendarz
– działa offline
– system przypomnień o modlitwie
– możliwość udostępniania w mediach społecznościowych
Modlitwa w drodze może się stać Twoją osobistą codzienną modlitwą – Ty decydujesz, czym jest ona dla Ciebie.
Lectio Divina – On Jest
Oto kolejna pomoc w takim czytaniu Słowa Bożego, aby to Słowo przemieniało nasze myślenie i abyśmy w Jego świetle dokonywali dobrych wyborów i podejmowali dobre decyzje.
Intencją autorów było stworzenie prostego, łatwo dostępnego i intuicyjnego (prostota korzystania) narzędzia do modlitwy z Bożym Słowem, ze zrozumiałą treścią rozważań przybliżających Słowo Boże w kontekście codzienności zwykłego człowieka i odniesione do sytuacji życiowych doświadczanych przez piszących. Aplikacja kierowana jest w szczególności do osób odczuwających potrzebę modlitwy i poszukujących uporządkowanej i nieskomplikowanej metody modlitwy ze Słowem Bożym.
Autorami rozważań – komentarzy – są ludzie świeccy. Komentarze mają, w zamierzeniach autorów, raczej pomocniczy charakter. Głównym celem jest osobiste spotkanie czytającego ze Słowem Bożym, które, jak mówi św. Paweł, jest samo w sobie „żywe, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4,12). Dokonuje się to przez poprowadzenie czytającego, krok po kroku, przez poszczególne etapy tej metody
rozważania Słowa Bożego:
1. Czytanie (lectio),
2. Medytację (meditatio),
3. Modlitwę (oratio) i trwanie przed Bogiem (contemplatio).
4. Działanie (actio)
Najważniejszą korzyścią, jaką zauważają osoby korzystające z metody Lectio Divina, jest rosnąca wrażliwość na słuchanie Boga w codzienności i mobilizacja do regularnej modlitwy z Bożym Słowem. Inne korzyści wymieniane przez użytkowników wskazują na wartość tej formy rozważania Słowa w kontekście łączenia modlitwy i życia: „modlitwa nie jest oderwania od życia. Moje życie staje się modlitwą”, „metoda lectio porządkuje moje życie”, „czuję, że Bóg mnie prowadzi i napomina, jak żyć w codzienności”.
Aplikacja działa offline, aktualizacje tekstów pobierane są z sieci raz w tygodniu (w sobotę) na każdy następny tydzień. Dodatkową pomocą dla korzystających z aplikacji jest przystępny opis całej metody Lectio Divina. Aplikacja dostępna jest także na iPhone’y.
Katechizm Kościoła Katolickiego
daje możliwość dogłębnego zapoznania się z treścią Katechizmu Kościoła Katolickiego. Dostępne jest wyszukiwanie wg hasła tematycznego (lista haseł jest tożsama z indeksem tematycznym wydania książkowego). Można (offline) przeglądać katechizm wg numerów, działów (struktury), zakładek oraz szukać dowolnego słowa w jego treści. Aplikacja nie zawiera reklam.
Tekst Katechizmu wykorzystany za zgodą wydawnictwa PALLOTTINUM.
Interfejs „Tematy” umożliwia wybór pierwszej litery hasła tematycznego. Po wybraniu pierwszej litery hasła tematycznego, pojawia się drugi ekran „Tematy” z listą haseł odpowiadających dokonanemu wyborowi. Po wybraniu hasła tematycznego pojawia się kolejny ekran, na którym można wybrać numer katechizmu związany treściowo z wybranym hasłem. Po wybraniu jednego z dostępnych numerów pojawia się ekran „Wynik” z tekstem całego katechizmu zogniskowanym na wybranym fragmencie.
Interfejs „Szukaj” pozwala odnaleźć więcej fragmentów zawierających hasła, wybrane przez użytkownika niż indeks tematyczny.
Aplikacja umożliwia także przeglądanie struktury katechizmu. W interfejsie „Działy” można wybrać poszczególne części katechizmu i ich kolejne elementy składowe. Można także zapoznać się z Konstytucją Apostolską „Fidei depositum”, która została ogłoszona z okazji publikacji katechizmu.
Aplikacja umożliwia szybkie odnalezienie wybranego numeru w katechizmie. Z dowolnego interfejsu aplikacji należy z menu wybrać opcję „Numery” i otwiera się okno w którym można wybrać zakres numerów. Zastosowanie selekcji zakresów pozwala za pomocą trzech kliknięć dotrzeć do każdego numeru katechizmu.
Dostępne jest też dodawanie i uaktualnianie zakładek.
Aplikacje dla ambitnych
Poniżej zdecydowałem się umieścić kilka aplikacji, które są dedykowane katolikom tradycyjnym, dla których nie obce jest posługiwanie się językiem łacińskim, a którzy przekonani są do praktyk sakramentalnych niezmienionych aż do czasów, których granicę określa Sobór Watykański II.
Poniższe aplikacje wiążą się z klasycznym rytem rzymskim w odniesieniu do mszy św. i tradycyjnego brewiarza. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do kontaktu ze mną lub wpierw do informacji zamieszczonych pod zakładką TRADYCJA.
Nie polecam “zaśmiecania” swojego telefonu tymi aplikacjami tym, którzy wpierw nie zapoznają się z tematem nurtu tradycyjnego w Kościele Katolickim. Aczkolwiek zachęcam do zainteresowania się, bo sprawa sama w sobie jest godna uwagi.
iBreviary
iBreviary TS Pro Terra Sancta to aplikacja, która pozwala modlić się tradycyjnym katolickim Brewiarzem i wszystkimi tekstami liturgii na telefonach i tabletach z Androidem.
iBreviary zawiera:
– kompletny Brewiarz, Mszał i Lekcjonarz dostępny w 7 językach i na bieżąco aktualizowany (włoski, francuski, hiszpański, rumuński, polski i łaciński)
– Tekst Brewiarza i Mszału w Vetus Ordo, w obrządku ambrozjańskim i łacinie
– Główne modlitwy chrześcijanina
– Rytuały sakramentów i uroczystości
– Teksty liturgiczne używane w Ziemi Świętej. iBreviary “Pro Terra Sancta” oferuje ponadto, poza pierwszą wersją iBreviary:
– Nową sekcję, “Rites”, zaczerpniętą ze wszystkich rytuałów i tekstów dla różnych uroczystości katolickich (Adoracja Eucharystii, sakramentów, błogosławieństw, etc.)
– Nowość “Terra Sancta” dla tekstów liturgicznych używanych w Ziemi Świętej
– Pozostań w kontakcie za pośrednictwem bloga oraz strony franciszkanów Miejsca Świętego. – Bogata sekcja poświęcona Świętym.
– Przechowywanie treści dnia na dowolnym urządzeniu
– Pełne zarządzanie zapisanymi treściami dnia (wybór i odwołanie)
Vetus Ordo Missæ
App utile per seguire la Messa Tridentina ( Vetus Ordo Missae) con la disponibilità della traduzione dal latino in diverse lingue. Disponibile anche la liturgia delle ore nella forma extraordinaria.
Przydatna aplikacja do uczestniczenia we Mszy Trydenckiej (Vetus Ordo Missae) z dostępnością tłumaczenia z łaciny na różne języki (także j. polski).
W tej formie nadzwyczajnej dostępna jest również liturgia godzin, czyli brewiarz kapłański.
Zdecydowanym i przekonanym gorąco polecam, gdyż jest to chyba najbardziej przejrzysta aplikacja pomagająca w uczestniczeniu i modlitwie w “nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego”.
Aplikacja ta, podobnie jak iBreviary (obok) wykorzystuje zasoby strony internetowej, która została zbudowana i funkcjonuje w oparciu o tradycyjny kalendarz katolicki, przedsoborowy.
Jej przejrzystość polega na tym, że w odróżnieniu od iBreviary, zawiera to co konieczne i niezbędne do uczestniczenia we mszy św. tradycyjnej, podczas gdy iBreviary jest znacznie rozbudowana pod tym względem i może być kłopotliwa, zwłaszcza dla początkujących w tej materii. Oczywiście wszystko też jest kwestią gustu i zapotrzebowań duchowych poza samą kwestią zaznajomienia i tego co konieczne.
Liturgia Horarum
Liturgia Godzin (łac. Liturgia Horarum) jest oficjalnym zbiorem codziennych modlitw zalecanych przez Kościół katolicki do odmawiania przez kapłanów i świeckich. Jest częścią publicznego kultu Kościoła od najdawniejszych czasów.
TYLKO PO ŁACINIE.
Ta aplikacja obejmuje wszystkie godziny na wszystkie dni, w tym ogólny kalendarz rzymski (łac. Calendarium Romanum Generale) z obchodami świętych i tajemnic Pana. Możliwe jest również dodawanie nowych / osobistych świętych (używając tekstów wspólnYCH dla świętych).
Wszystkie teksty lokalne.
Aplikacja występująca i znana również jako:
Officium Divinum, Roman Brewiarz, Breviarium Romanum.
Stundenbuch, Stundengebet, Liturgia Godzin, Livre d’heures, Brewiarz.
Obejmuje Invitatory (Ad Invitatorium), Nieszpory, Compline (Ad Completorium), Jutrznię (Ad Laudes matutinas), Vigils (Ad Vigiliam), Godzinę czytań, Modlitwę przedpołudniową – Ad Tertiam, Modlitwę południową – Ad Sextam, Modlitwę popołudniową – Ad Nonam.
To jest wyjątek na prezentowanej liście, ponieważ jest to łacińska wersja brewiarza dla duchownych i osób życia konsekrowanego po reformie soborowej. Zamieszczam ją jako ciekawostkę, ponieważ jest to brewiarz łaciński a ponadto jest to aplikacja płatna!
Zasoby internetowe pożyteczne i czasem konieczne dla katolika |
||
Rzecz oczywista, że nie na samych aplikacjach mobilnych temat pomocy w modlitwie i budowaniu swojej duchowości się wyczerpuje.Podaję poniżej katalogi różnych stron internetowych, którymi warto się zainteresować. | ||
Zamieszczone zasoby będę się starał co jakiś czas uaktualniać. Jestem przy tym otwarty na wszelkie sugestie i podpowiedzi lecz nie obiecuję w niewolniczy sposób do wszystkich się ustosunkować pozytywnie. Hierarchia – gradacja podawanych strona ma znaczenie. |
TREŚCI ŹRÓDŁOWE
- Pismo święte
- Katechizm Kościoła Katolickiego
- Dokumenty soborowe
- Watykan – nauczanie papieży
- Prawo Kanoniczne
PORTALE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
- Konferencja Episkopatu Polski
- Prymas
- Katolicka Agencja Informacyjna
- Portal Opoka
- Portal Wiara
- Portal Katolik